Звоните Пн-Пт с 9 до 19
+38 (044) 237-59-59
+38 (067) 443-58-63
+38 (067) 329-90-03
advocata@gmail.com
advocata@lawukraine.com.ua 


Дивитись карту

 Оставить заявку или задать
  вопрос Вы можете заполнив
    форму:

Задать вопрос
Kонтактное лицо*:
Телефон*:
E-mail:
Сообщение*:
Чтобы воспользоваться формой, включите поддержку JavaScript и Cookies в браузере.
* помечены обязательные поля

      Мы обязательно с Вами
       свяжемся!


 

Статті та інша корисна інформація

Равіль Алєєв

ФЕМІДА І АТРИБУТИ ПРАВОСУДДЯ

Феміда - загальновизнаний символ правосуддя; її зображають на емблемах, її статуї осіняють будівлі судових присутності. Тепер так називається і юридична премія, одній з номінацій якої є "Нотаріат".

Слово Феміда стало прозивним: коли, наприклад, говорять "російська Феміда", ми розуміємо, що мова йде про російський суді, правосудді.

Феміда - давньогрецька богиня права й законного порядку; в пантеоні божеств Феміда - титанів, дочка Урана і Геї; була першою дружиною Зевса, і від цього шлюбу народилися "гори" і "мойри". Однією з дочок Феміди була гора Дике - богиня справедливості. Зевс вершив правосуддя лише у присутність Дике і Феміди. Феміда ніколи не повстає проти Зевса, оголошує його рішення, дає добрі поради. Коштує вона завжди по праву руку олімпійського владики.

Головними атрибутами Феміди є меч і ваги, нині повсюдно використовуються судовими та правоохоронними органами у своїй емблематиці. Тут необхідно зазначити, що вже давно відбулося змішання образів давньогрецької Феміди і римської Юстиції, і справедливіше називати зодягнені в мантію жінку з вагами, мечем і пов'язкою саме юстиції, оскільки у Феміди ще не було пов'язки і римська богиня ближче до сучасного способу. Однак з огляду на традиційність уявлень і той факт, що Юстиція - удосконалена римська копія Феміди, цими міркуваннями можна знехтувати.

У римській міфології поняття справедливості і права не розділені так, як у давньогрецькій, де сусідять Дике і Феміда. Ці поняття тут зливаються і персоніфікуються в образі богині правосуддя і справедливості Юстиції. Римляни додали своєї "юридичної" богині пов'язку на очі - це дуже істотне доповнення.

Феміда - ставна, гідна жінка, зодягнена в мантію. У лівій руці вона тримає терези, в правій - двосічний меч. Очі її закриті пов'язкою.

Таким чином, атрибутами богині правосуддя Феміди є ваги, меч, мантія, пов'язка на очах, причому перші два - головні атрибути та притому настільки древні і фундаментальні, що було б невірним приписувати їх відкриття в якості символів древнім грекам.

Розглянемо більш детально символізм атрибутів богині правосуддя Феміди.

Ваги - стародавній символ міри та справедливості. На терезах правосуддя зважуються добро і зло, вина і невинність. Строгість і справедливість правосуддя припускають і точне зважування діянь. У стародавніх міфологіях владики загробного світу зважували добрі і злі вчинки людей, і посмертна їх доля залежала від того, яка чаша переважить. Ваги знаходяться в лівій руці богині - ліва сторона тіла вважається сприймає.

Меч - символ духовної сили, заплати, в руках Феміди він символ відплати. Меч тримається вістрям вгору, що вказує на "волю небес", вищу справедливість, а також на постійну готовність його застосування. Меч богині - двосічний, оскільки закон не тільки карає, але й попереджає. Що тримає його рука - права: це сторона дії, символ сили, "своєї справи".

Примітка: коли меч опущений, фігура виграє в композиційному сенсі (простіше кажучи, виглядає краще), проте символічний сенс опущеного меча - закінчена боротьба, повернення воїна до миру. Перемога одержана - зброя опущене. Такий, наприклад, пам'ятник радянському воїну-визволителю в Трептов-парку (Німеччина).

Мантія - урочисте, ритуальне вбрання, призначене для скоєння в ньому певної церемонії, дійства, в даному випадку правосуддя. Прадавня покликане забезпечити духовний перехід у відповідне ритуалу стан. Одіяння має відповідати характеру дійства, тому так важливо судді носитиме мантію, залишаючи цивільне сукню для мирських справ.

Пов'язка на очах богині символізує неупередженість. Суддя не бачить самих тяжущіхся, на їх майнове і соціальне розходження, а лише дослухається фактам і правді, вислушавая обидві сторони. Правосуддя не бачить відмінності між людьми, воно сліпо в тому сенсі, що віддає лише по праву.

Архетипічний образ правосуддя у вигляді жінки з вагами і мечем входить в колоду магічних карт Таро, що містять, як прийнято вважати, символи головних діючих сил світобудови. Таким чином, символи правосуддя є дуже давніми.

У світовій міфології, а також в сучасній емблематиці існують і інші символи правосуддя, але їх розгляд виходить за рамки цієї статті.


© Равіль Алєєв, 2001

<< Назад

сайт створено компанією сайт разработан компанией Эффект