Звоните Пн-Пт с 9 до 19
+38 (044) 237-59-59
+38 (067) 443-58-63
+38 (067) 329-90-03
advocata@gmail.com
advocata@lawukraine.com.ua 


Дивитись карту

 Оставить заявку или задать
  вопрос Вы можете заполнив
    форму:

Задать вопрос
Kонтактное лицо*:
Телефон*:
E-mail:
Сообщение*:
Чтобы воспользоваться формой, включите поддержку JavaScript и Cookies в браузере.
* помечены обязательные поля

      Мы обязательно с Вами
       свяжемся!


 

Міжнародні арбітражні читання пам'яті академіка І.Г. Побірченко

15 листопада 2013 року в конференц-залі Торгово-промислової палати України пройшли перші Міжнародні арбітражні читання пам'яті академіка І.Г. Побірченко - організатора міжнародного комерційного арбітражу в Україні. Арбітражні читання були організовані Міжнародним комерційним арбітражним судом та Морською арбітражною комісією при Торгово-промисловій палаті України за участю Науково-дослідного інституту приватного права і підприємництва НАПрНУ під патронатом Президента Торгово-промислової палати України Г.Д. Чижикова і присвячені 90-річчю з дня народження академіка І.Г. Побірченко.

Визнанням заслуг академіка І.Г. Побірченко стало проведення напередодні конференції урочисте відкриття меморіальної дошки на будинку, де жив останні 30 років Ігор Гаврилович.

Міжнародні арбітражні читання пам'яті академіка І.Г. Побірченко

Міжнародні арбітражні читання пам'яті академіка І.Г. Побірченко зібрали більше 120 учасників з 15 країн світу:

Серед учасників конференції були представлені, керівники та арбітри зарубіжних арбітражних інститутів, представники судової влади України, іноземні та українські юридичні фірми, практикуючі юристи в галузі зовнішньоекономічної діяльності та арбітражу:

  • судді районних, апеляційних, вищих спеціалізованих судів та Верховного Суду України;
  • представники деяких міністерств України;
  • представники академічної та вузівської науки, зокрема, Києва, Одеси, Львова та Хмельницька;
  • представники виробничого бізнесу і більшості регіональних палат;
  • студенти та аспіранти вищих навчальних закладів Києва, Донецька та Львова.

Відкрив роботу конференції Голова МКАС і МАК при ТПП України Микола СЕЛІВОН, який коротко виклав концепцію проведення арбітражних читань, висловивши від імені їхніх організаторів надію, що така форма проведення конференції дозволить органічно поєднати академічну наукову думку і практичні напрацювання у цій галузі і сприятиме вдосконаленню арбітражного розгляду та правового регулювання міжнародного комерційного арбітражу як на національному, так і на міжнародному рівнях.

З вітальним словом до учасників конференції звернулися:

  • Президент Торгово-промислової палати України ЧИЖИКОВ Геннадій Дмитрович;
  • Міністр юстиції України ЛУКАШ Олена Леонідівна;
  • заступник Голови Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ ГВОЗДИК Павло Олександрович.

Президент ТПП України ЧИЖИКОВ Г.Д.Президент ТПП України ЧИЖИКОВ Г.Д. у своїй промові зазначив, що проведення Міжнародних арбітражних читань є неординарною (знаковою) подією для юридичної спільноти, що підтверджує визнання цінності арбітражу як ефективного методу врегулювання спорів, які виникають у сфері міжнародних економічних зв'язків. Геннадій Дмитрович також запевнив, що Торгово-промислова палата України як провідна бізнес-асоціація країни, покликана захищати інтереси бізнесу, буде і надалі сприяти розвитку міжнародного арбітражу в Україні та зміцненню авторитету діючих при ТПП України арбітражних інститутів (МКАС і МАК) в Україні і за кордоном.

Міністр юстиції України ЛУКАШ Міністр юстиції України ЛУКАШ О.Л., звертаючись до учасників конференції, зазначила, що Міністерство юстиції України, одним з головних завдань якого є забезпечення представництва інтересів держави при розгляді спорів в закордонних юрисдикційних органах, зацікавлене у розвитку арбітражної практики в Україні та популяризації арбітражу в якості ефективного способу вирішення спорів. Серед заходів, що сприяють розвитку міжнародного комерційного арбітражу в Україні, міністр назвала здійснення арбітражного розгляду в більш стислі терміни, розробку ефективного механізму застосування забезпечувальних заходів, підвищення ефективності виконання арбітражних рішень, підготовку висококваліфікованих фахівців у галузі міжнародного комерційного арбітражу.

Заступник Голови Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ ГВОЗДИК Павло ОлександровичЗаступник Голови Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ ГВОЗДИК Павло Олександрович у своєму вітальному слові до учасників конференції високо оцінив діяльність МКАС при ТПП України, зазначивши, що міжнародний комерційний арбітраж є дієвим механізмом вирішення комерційних суперечок у зовнішньоекономічній сфері та авторитет МКАС при ТПП України залишається незмінно високим. Судова система країни, в цілому, правильно застосовує міжнародні договори України та національне законодавство при розгляді справ про оскарження арбітражних рішень та їх примусове виконання, і прагнути до вдосконалення цієї практики, чому сприяють дана конференція та активна участь у ній суддів різних ланок судів.

Голова МКАС і МАК при ТПП України СЕЛІВОН Микола ФедосовичПісля привітання високих гостей Голова МКАС і МАК при ТПП України СЕЛІВОН Микола Федосович, в пам'ять про організатора міжнародного арбітражу в Україні та незмінного протягом 18 років керівника МКАС і МАК при ТПП України академіка І.Г. ПОБІРЧЕНКО, виступив перед учасниками конференції з доповіддю, присвяченою поглядам І.Г. ПОБІРЧЕНКО на правове становище міжнародних арбітражних інститутів у державі та статус арбітрів.

завідувач кафедри господарського права юридичного факультету Київського національного університету імені Т. Шевченка професор ЩЕРБИНА Валентин СтепановичУ продовження порушеної Селівоном Н.Ф. теми виступив завідувач кафедри господарського права юридичного факультету Київського національного університету імені Т. Шевченка професор ЩЕРБИНА Валентин Степанович, який розповів про Ігоря Гавриловича ПОБІРЧЕНКО як про видатного вченого і талановитого педагога - засновника першої в СРСР університетської кафедри господарського права, автора численних монографій, підручників і навчальних посібників з господарського права та арбітражного процесу.

Завершила цю частину конференції заступник Голови МАК при ТПП України, член Президії МКАС при ТПП України ЗАХАРЧЕНКО Тетяна Геннадіївна, яка презентувала видану до проведення Міжнародних арбітражних читань книгу «Практика Міжнародного комерційного арбітражного суду при ТПП України з розгляду зовнішньоекономічних спорів за 2006 - 2010 роки» (під загальною редакцією Н.Ф. Селівона), до якої увійшли деякі, найбільш цікаві з точки зору укладачів, рішення МКАС при ТПП України за вказаний період, опубліковані з урахуванням конфіденційності розгляду спорів. Особливістю цієї книги є те, що поряд з практикою МКАС при ТПП України в ній наведені рішення судів України з розгляду клопотань про оскарження і примусове виконання арбітражних рішень, що є позитивною новелою для подібного роду видань і, без сумніву, є дуже корисним для практикуючих юристів, суддів державних і третейських судів, фахівців у сфері зовнішньоекономічної діяльності, науковців, викладачів і студентів юридичних вузів.

На обговорення нинішніх Арбітражних читань було винесено, по суті, два блоки питань: держава і арбітраж, а також перспективи і напрями розвитку арбітражу в майбутньому. У роботі трьох сесій конференції взяли участь 22 доповідача і модератора - представники арбітражних інститутів, вчені, судді, відомі адвокати з України та зарубіжних країн (Австрії, Болгарії, Казахстану, Латвії, Польщі, Російської Федерації, Сербії, Франції, Швеції).

професор Абова Тамара ЄвгенівнаПерша сесія конференції була присвячена обговоренню проблемних питань взаємодії державних судів і міжнародного арбітражу: межі допустимого втручання суду в міжнародний арбітраж, контрольна функція і функція сприяння державних судів по відношенню до арбітражу, розгляд судами України справ про оскарження та про визнання і примусове виконання рішень міжнародного комерційного арбітражу, проблеми виконання рішень іноземних арбітражів в Україні. На сесії з доповідями виступили: суддя Верховного Суду України ГУМЕНЮК Василь Іванович, суддя Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ ЄВТУШЕНКО Олена Іванівна, заступник Голови Арбітражного суду при Болгарській ТПП Ружа ІВАНОВА, професор зі Швеції Кай Хобер. З доповідями також виступили практикуючі українські юристи КОТ Олексій Олександрович, керуючий партнер ЮФ «Антика», і БЄЛОУСОВ Павло, АТ «Юридична фірма «Василь Кісіль і Партнери», які в своїх виступах, нажаль, забули головний привід проведення даної конференції. Модератор сесії - академік КУЗНЕЦОВА Наталія Семенівна, за підсумками виступів і жвавій дискусії резюмувала, що в проблемі впливу держави на міжнародний арбітраж необхідно знайти той баланс між державною регламентацією і свободою дії арбітражу, який би дозволив зберегти кращі якості арбітражу як ефективного способу вирішення спорів: оперативність, демократичні процедури арбітражного розгляду, остаточність арбітражного рішення та неможливість його перегляду державним судом по суті, міжнародний механізм виконання рішень арбітражу і, нарешті, незалежність, неупередженість та об'єктивність арбітражу. І доповідачами, та учасниками конференції було визнано доцільність внесення в українське законодавство змін з тим, щоб кількість судових інстанцій, що розглядають справи про оскарження і примусове виконання арбітражних рішень скоротилося до двох: апеляційні суди загальної юрисдикції і Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ.

професор Абова Тамара ЄвгенівнаДруга сесія Арбітражних читань була присвячена обговоренню проблематики, пов'язаної з впливом держави на розвиток міжнародного арбітражу в сучасних умовах, зокрема, шляхом нормативного регулювання арбітражу. Модератором сесії виступила Заслужений діяч науки Російської Федерації, видатний вчений і визнаний авторитет в області міжнародного арбітражу професор Абова Тамара Євгенівна. На сесії виступили з доповідями представники різних арбітражних інститутів: Голова МКАС і МАК при ТПП Російської Федерації КОСТІН Олексій Олександрович, Голова правління Третейського суду ТПП Латвії Зієдоніс Удріс, Голова Казахстанського міжнародного арбітражу СУЛЕЙМЕНОВ Майдан Кунтуаровіч, член Президії зовнішньоторговельний арбітраж при Господарської палаті Сербії Олександр Чирич, арбітри МКАС при ТПП України Крупчан Алескандр Дмитрович (директор Інституту приватного права і підприємництва НАПрНУ) і Подцерковний Олег Петрович (професор Національного університету «Одеська юридична академія») . Кожен з доповідачів, крім загальних теоретичних постулатів, торкнувся також питань, які найбільш актуальні та злободенні для арбітражних інститутів, які він представляв. Виступи заслужили високу оцінку у слухачів глибиною розкриття теми і грунтовним науковим підходом доповідачів до аналізу тієї чи іншої проблеми і викликали багато запитань і коментарів.

професор Абова Тамара ЄвгенівнаТретя, завершальна, сесія Арбітражних читань була присвячена обговоренню майбутнього міжнародного арбітражу. Модератором сесії виступив відомий фахівець у галузі міжнародного комерційного арбітражу професор Кай ХОБЕР (Швеція), партнер ЮФ «Mannheimer Swartling», неодноразово брав участь в якості арбітра в розгляді спорів у МКАС при ТПП України та інших арбітражних інститутах. З цікавою доповіддю про роль ЮНСІТРАЛ у встановленні стандартів для міжнародного арбітражу виступила юридичний радник ЮНСІТРАЛ Джулія САЛАСКІ. Зі своїми коментарями до Керівних принципів Міжнародної асоціації юристів щодо представництва сторін у міжнародному арбітражі, опублікованими в цьому році, виступила юрист White & Case LLP Галина ЖУКОВА (Франція). Про зростаючі вимоги до незалежності та неупередженості арбітрів розповів у своїй доповіді віце-президент Міжнародного арбітражного суду Міжнародної торгової палати ХВАЛЕЙ Володимир Володимирович. З цікавими доповідями виступили також Голова Арбітражного суду при Промисловій палаті м. Новий Томишль Володимир БРИХ (Польща), Президент Української Арбітражної Асоціації СЛІПАЧУК Тетяна Володимирівна, професор Уральської державної юридичної академії БІЛИХ Володимир Сергійович.

Завершила роботу третьої сесії Юлія ЧЕРНИХ, партнер ЮФ «Arbitrade», з презентацією українського журналу «Альтернативне вирішення спорів» ( додаток до журналу «Право України»), головним редактором якого вона є.

На закінчення конференції Голова МКАС і МАК при ТПП України подякував всім учасникам конференції, які не тільки уважно і з цікавістю слухали доповідачів, а й активно брали участь в обговореннях в кінці кожної сесії: задавали запитання доповідачам, виступали зі своїми репліками та пропозиціями, обмінювалися ідеями і досвідом, і висловив сподівання, що проведені арбітражні читання внесуть свій внесок у розвиток міжнародного арбітражу, і кожен з учасників зможе застосувати отриману на конференції інформацію у своїй практичній роботі.

<< Назад

сайт створено компанією сайт разработан компанией Эффект