Звоните Пн-Пт с 9 до 19
+38 (044) 237-59-59
+38 (067) 443-58-63
+38 (067) 329-90-03
advocata@gmail.com
advocata@lawukraine.com.ua 


Дивитись карту

 Оставить заявку или задать
  вопрос Вы можете заполнив
    форму:

Задать вопрос
Kонтактное лицо*:
Телефон*:
E-mail:
Сообщение*:
Чтобы воспользоваться формой, включите поддержку JavaScript и Cookies в браузере.
* помечены обязательные поля

      Мы обязательно с Вами
       свяжемся!


 

Міжнародний арбітраж - нові горизонти

Міжнародний арбітраж: нові горизонти

Даценко Ксенія
«Правовий тиждень»

Наприкінці вересня в м. Батумі (Грузія) відбулася щорічна міжнародна конференція «Роль ADR у вирішенні міжнародних приватноправових спорів за участю країн Південного Кавказу (Вірменія, Азербайджан, Грузія»). У заході взяли участь й арбітри Міжнародного комерційного арбітражного суду при Торгово-промисловій палаті України Ксенія Даценко та Андрій Климчук. Організаторами конференції виступили: з польської сторони – Арбітражний суд при Новотомиській торговій палаті в м. Новий Томишль, Польська асоціація арбітражу і медіацій, м. Познань, з грузинської сторони – Торгово-промислова палата Аджарської автономної республіки в м. Батумі, Батумський державний університет ім. Шота Руставелі за інформаційної підтримки газети «Правовий тиждень».

Це був четвертий захід із циклу «Арбітраж та медіація у країнах Центрально-Східної Європи та деяких країнах Азії», який традиційно зібрав арбітрів, медіаторів, практикуючих юристів і представників бізнес-спільноти, зацікавлених в інформації про актуальні події і передовому досвіді у сфері міжнародного комерційного арбітражу.

До уваги слухачів було заявлено більше 20 доповідей, які стосувалися переважно теоретичних аспектів впровадження та розвитку медіації. Так, голова Міжнародного арбітражу при ТПП Аджарії, викладач міжнародного приватного права Батумського університету ім. Шота Руставелі Ростом Гунтаішвілі зосередив увагу присутніх на проблемах правового регулювання мирових угод в арбітражному діловодстві Грузії.

Голова Міжнародного комерційного арбітражного суду Азербайджану ВідадіМіркамал розповів про практику альтернативного вирішення спорів в Азербайджані. На думку пана Міркамала, арбітражне провадження в Азербайджані відрізняється процесуальною і матеріально-правовою гнучкістю. Наприклад, сторони можуть дійти згоди щодо розгляду справи на підставі поданих документів протягом встановленого терміну з прийняттям за основу тільки одного критерію – справедливості.

Голова Асоціації арбітрів Грузії, член Європейської арбітражної палати, голова Тбіліського арбітражного суду Варлам Бадзагуа проаналізував специфіку інституцій ADR у Кавказькому регіоні. А голова Польської асоціації арбітражу та медіації в Познані, голова Арбітражного суду при ТПП м. Новий ТомисльВладзімежБрих охарактеризував проблеми функціонування арбітражних та третейських судів у Польщі.

З цікавістю сприйняли учасники конференції виступ арбітра МКАС при ТПП України Андрія Климчука, який розповів про міжнародний арбітраж в Україні в контексті вирішення спорів за участю суб'єктів підприємництва з Азербайджану, Вірменії та Грузії. Так, протягом 19 років існування МКАС при ТПП розглянув близько 7 тис. справ за участю сторін зі 110 країн світу. Із них 218 справ за участю сторін із Грузії, Вірменії та Азербайджану: 90 справ за участю відповідачів і 6 справ за участю позивачів із Грузії, 76 справ за участю відповідачів і три справи за участю позивачів з Азербайджану, 37 справ за участю відповідачів і 6 справ за участю позивачів з Вірменії. Учасникам конференції була представлена інформаційна таблиця із зазначенням кількості справ за участю сторін із Грузії, Вірменії та Азербайджану, розглянутих МКАС.

Андрій Климчук підкреслив, що за останній період, за даними 2010 р., у провадженні МКАС знаходилося близько 700 справ, сторонами у яких були представники 57 країн, у тому числі 45 країн далекого зарубіжжя і десять країн СНД. За позовами резидентів України до відповідачів із Грузії надійшло 13 справ, за позовами до відповідачів з Вірменії – шість справ, Азербайджану – дві справи. Усього за участю сторін із зазначених країн у 2010 р. було розглянуто 22 справи.
Доповідач зазначив, що до МКАС ніколи не надходили спори між підприємцями, наприклад, із Грузії та Вірменії, Вірменії та Азербайджану або Азербайджану і Грузії. Однією із сторін у справах за участю представників згаданих країн, як правило, виступала Україна. Тому тема виступу, запропонована організаторами конференції та зазначена в її програмі, була уточнена доповідачем: «Міжнародний арбітраж в Україні в контексті вирішення спорів за участю суб'єктів підприємництва з Азербайджану, Вірменії, Грузії та України».
 
Про діяльність і розвиток міжнародного арбітражу в Казахстані розповів голова Міжнародного арбітражного суду при ТПП Республіки Казахстан Валерій Жакенов. Арбітражні (третейські) суди в Казахстані з'явилися в 1993 р. і розвивалися не дуже швидко, але планомірно. Зараз у Казахстані існує близько 15 арбітражних (третейських) судів. Найвідомішими з них є Казахстанський міжнародний арбітраж, Міжнародний третейський суд JUS та Міжнародний арбітражний суд при ТПП РК.

Про практику роботи Міжнародного центру з врегулювання інвестиційних спорів за участю в якості відповідачів Вірменії, Азербайджану та Грузії розповіла ДіляраНігматуліна (Асоціація міжнародного арбітражу, Брюссель). Проблематику третейського розгляду в Росії висвітлила директор Міжнародного центру врегулювання неурядових суперечок (м. Казань) Ольга Юфімова.

Президент Вільнюського арбітражу (м. Вільнюс, Литва) ЮуозасШатас виступив з доповіддю «Європейський арбітражний центр: статус, структура, діяльність». Пан Шатас, розповів, зокрема про арбітражні збори. Так, у Вільнюському арбітражі розрізняють внесок реєстрації позову і внески на гонорарні та адміністративні витрати. При поданні позову у арбітраж позивач сплачує безповоротний реєстраційний внесок у розмірі 400 євро і одночасно (або пізніше, однак до початку розгляду справи по суті) на той самий рахунок вносить кошти на гонорарні та адміністративні витрати, які обчислюються залежно від суми позову відповідно до низки показників. Гонорарні та адміністративні витрати збільшуються на 75% якщо для розгляду справи формується колегія з трьох арбітрів. Якщо позов відкликається до формування складу арбітражного суду позивачу повертається вся сума гонорарного й адміністративного внеску.

Учасники конференції з цікавістю сприйняли виступ співголови Міжнародного арбітражу при ТПП Аджарії ПаатаКопалейшвили про звичаєве право Грузії, а також доповіді Роберта Чіхорса і Марії Рапп (Польща) про використання Інтернету як засобу розвитку арбітражу та медіації в Європі та Азії.

Окремою темою стала медіація. Так, досвід роботи Коаліції з розвитку медіації в Україні проаналізувала медіатор і представник зазначеної коаліції Тетяна Худякова. А про медіацію як спосіб зниження рівня конфліктності і чинник стресостійкості суспільства розповіла адвокат, медіатор і психолог Ірина Калінська (Україна).

Вітчизняні арбітри – учасники конференції змогли не лише познайомитися, поспілкуватися та обмінятися думками із закордонними колегами, ознайомитися з туристичним потенціалом Аджарії (відвідати Будинок юстиції, Гонійську Фортецю), але й розповісти про успішний досвід роботи українського МКАС – лідера з розгляду зовнішньоекономічних спорів, відповісти на численні запитання, а також від імені голови президії МКАС Миколи Селівона запросити усіх бажаючих у травні 2012 р. до Києва на міжнародну конференцію «Міжнародний комерційний арбітраж в Україні та світі: вчора, сьогодні, завтра», присвячену 20-й річниці МКАС при ТПП України.

<< Назад

сайт створено компанією сайт разработан компанией Эффект