Звоните Пн-Пт с 9 до 19
+38 (044) 237-59-59
+38 (067) 443-58-63
+38 (067) 329-90-03
advocata@gmail.com
advocata@lawukraine.com.ua 


Дивитись карту

 Оставить заявку или задать
  вопрос Вы можете заполнив
    форму:

Задать вопрос
Kонтактное лицо*:
Телефон*:
E-mail:
Сообщение*:
Чтобы воспользоваться формой, включите поддержку JavaScript и Cookies в браузере.
* помечены обязательные поля

      Мы обязательно с Вами
       свяжемся!


 

Міжнародний арбітраж: горизонти розширюються

На початку квітня в Єревані (Республіка Вірменія) за інформаційної підтримки газети «Правовий тиждень» вперше відбулася міжнародна конференція «Діяльність міжнародного арбітражу в розвитку правового урегулювання», присвячена п’ятій річниці з дня створення постійно діючого Арбітражного суду при Торгово-промисловій палаті Республіки Вірменії. У заході взяли участь голова Міжнародного комерційного арбітражного суду при Торгово-промисловій палаті України Микола Селівон та арбітр цієї установи Андрій Климчук. Організатором конференції виступили Торгово-промислова палата, Національне зібрання і Міністерство юстиції Республіки Вірменії.

Цей захід вперше у Вірменії об’єднав арбітрів і медіаторів з України, Російської Федерації, Польщі і Грузії, а також практикуючих юристів і представників вірменської бізнес-спільноти, зацікавлених в інформації про актуальні події та передовому досвіді у сфері міжнародного комерційного арбітражу і медіації. Головною метою заходу є організація у Республіці Вірменії регулярних зустрічей представників арбітражних інститутів для обміну досвідом, визначення стратегії та форм співпраці в цій галузі, сприяння альтернативним формам вирішення спорів у країнах СНД, Європи та Азії.

Учасники конференції привітали організаторів з п’ятиріччям постійно діючого Арбітражного суду при ТПП РВ та запропонували слухачам низку доповідей щодо теоретичних аспектів впровадження та розвитку міжнародного комерційного арбітражу та посередництва у Республіці Вірменії на основі досвіду арбітражних інститутів інших країн.

Заступник директора Центру арбітражу і посередництва ТПП Російської Федерації Михайло Савранський розповів про практику та основи діяльності Міжнародного комерційного арбітражного суду при ТПП РФ, зокрема коротко зупинившись на такому окремо створеному при ТПП РФ інституті, як спортивний арбітраж. Як зазначив доповідач, учасниками спорів, що розглядаються в постійно діючих арбітражних інституціях при ТПП РФ, які об’єднує Центр арбітражу і посередництва, є вихідцями з 40 країн світу, хоча переважно сторонами розглянутих справ були господарюючі суб’єкти з країн СНД. Загальна кількість розглянутих спорів за весь час діяльності арбітражних інститутів при ТПП РФ варіюється від 300 до 400 справ на рік.

З найбільшою цікавістю сприйняли учасники конференції виступ голови МКАС при ТПП України Миколи Селівона «Розвиток національних арбітражних інститутів у контексті уніфікаційних тенденцій». За словами доповідача, основними завданнями розвитку міжнародного арбітражу як альтернативного способу вирішення спорів у будь-якій країні є:

1) усвідомлення державою об’єктивних вимог, які необхідно ставити перед третейським судочинством;

2) визначення критеріїв для фахівців, які включаються в рекомендовані списки арбітрів, враховуючи їхні життєві принципи та ставлення до своєї професії, для досягнення об’єктивності та неупередженості при розгляді спорів;

3) удосконалення взаємодії державних судів з арбітражем з метою усвідомлення державними судами важливої ролі арбітражу, який треба розглядати не як конкурента державним судам у вирішенні спорів, а як гідного помічника. Саме досягнення найсприятливіших механізмів як примусового виконання арбітражних рішень, так і їх оскарження, що здійснюються через державні суди, має стати запорукою належного функціонування і розвитку арбітражних інститутів у країні;

4) розповсюдження інформації про діяльність арбітражних інститутів, усунення патології арбітражних застережень, що застосовуються підприємцями, створення комфортних умов для сторін спору щодо швидкості та якості розгляду справ, застосування розумних ставок арбітражного збору тощо.

Саме такі завдання успішно вирішує МКАС при ТПП України з моменту його створення, показником чого є побільшання звернень до Суду та майже повна відсутність скасованих рішень. Микола Селівон відзначив важливу роль у досягненні цих успіхів Почесного Президента МАС при ТПП України академіка Ігоря Гавриловича Побірченка, який заснував і 19 років очолював цей арбітражний інститут виключно на засадах справедливості й об’єктивності.

За приведеною доповідачем статистикою, протягом майже 20 років існування МКАС при ТППУ розглянув близько 7 тис. справ за участю сторін із 110 країн світу, з яких 49% складають учасники з країн СНД. Загальна кількість розглянутих спорів за весь час діяльності МКАС при ТПП України варіюється від 400 до 500 справ на рік.

Голова Польської асоціації арбітражу та медіації в Познані, голова Арбітражного суду при ТПП м.Новий Томисль Владзімеж Брих висвітлив загальні правила цивільного права в ADR. А содиректор Міжнародного арбітражного суду при ТПП Аджарії (Грузія) Паато Копалешвілі розповів про судову медіацію та досвід її запровадження в судовій системі Грузії.

Про вибір місця арбітражного розгляду справи в польському законодавстві розповів член президії Арбітражного суду Західної Померанії (Польща, Щецин) Роберт Чіхорс.

Учасники конференції з України змогли не лише познайомитися, поспілкуватися та обмінятися думками із закордонними колегами з питань становлення та розвитку арбітражних судів, але й відчути на собі гостинність вірменських колег під час цікавої програми перебування високо оцінивши зусилля уряду та ТПП Вірменії. Зокрема, на зустрічі з заступником Голови Національного Зібрання (Парламенту) Республіки Вірменія Е.Шармазановим та Міністром юстиції Республіки Вірменія Х.Товмасяном мали можливість розповісти про успішний досвід роботи МКАС при ТПП України – лідера з розгляду зовнішньоекономічних спорів, відповісти на численні запитання. Микола Селівон запросив всіх бажаючих 24 травня 2012року до міста Києва на міжнародну конференцію «Міжнародний комерційний арбітраж в Україні та світі: вчора, сьогодні, завтра», присвячену 20-й річниці МКАС при ТПП України.

Андрій КЛИМЧУК

<< Назад

сайт створено компанією сайт разработан компанией Эффект