Звоните Пн-Пт с 9 до 19
+38 (044) 237-59-59
+38 (067) 443-58-63
+38 (067) 329-90-03
advocata@gmail.com
advocata@lawukraine.com.ua 


Дивитись карту

 Оставить заявку или задать
  вопрос Вы можете заполнив
    форму:

Задать вопрос
Kонтактное лицо*:
Телефон*:
E-mail:
Сообщение*:
Чтобы воспользоваться формой, включите поддержку JavaScript и Cookies в браузере.
* помечены обязательные поля

      Мы обязательно с Вами
       свяжемся!


 

Статті та інша корисна інформація

Нерезиденти, гайда у МКАС!,
або як українські підприємці ухиляються від оплати поставленого товаруу

Юлія ЧЕРКАШІНА (Правовий тиждень, № 49, 8-14 грудня 2009)

Суттєвими умовами зовнішньоекономічних договорів є, зокрема, предмет договору, кількість та якість товару, базисні умови поставки товарів за Інкотермс, умови приймання-здавання товару, ціна та умови платежів тощо (Положення про форму зовнішньоекономічних договорів (контрактів), затверджене Наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України від 06.09.2001 р. № 201). Проте, навіть за наявності в зовнішньоекономічному контракті всіх істотних умов, на практиці все частіше зустрічаються спори у зв’язку з недобросовісним виконанням замовником (покупцем) своїх зобов’язань щодо оплати вартості отриманого товару.

Немає товару - немає й оплати!

Так, в ряді випадків має місце прострочення оплати за отриманий товар. Поряд з цим, останнім часом почастішали випадки, коли українські компанії - покупці взагалі відмовляються від оплати товару. І підставами для такої відмови є твердження покупця про те, що він взагалі не отримував ніякого товару. А якщо замовник не отримував товару, то й підстав для його оплати теж немає. Виникає питання - як слід діяти іноземному постачальнику у випадку, коли український замовник відмовляється від оплати товару та взагалі заперечує його отримання?

Положення ст. 664 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 р. встановлюють, що обов’язок продавця передати товар покупцеві вважається виконаним у момент:

 • вручення товару покупцеві, якщо договором встановлений обов’язок продавця доставити товар; 
 • надання товару в розпорядження покупця, якщо товар має бути переданий покупцеві за місцезнаходженням товару.

На жаль, чинне законодавство України не передбачає вичерпний перелік документів, що підтверджують факт передання товару продавцем (постачальником) та отримання товару покупцем (замовником).

З документальним підтвердженням факту передання товару продавцем (постачальником) справа нескладна, адже саме постачальник безпосередньо оформлює відправку товару. Саме тому досить просто підтвердити факт відправлення товару документами, які є в розпорядження відправника. Насамперед, це експортна декларація та транспортна накладна (авіа накладна, залізнична накладна, товарно-транспортна накладна тощо). А ось з документальним підтвердженням факту отримання товару покупцем (замовником) все набагато складніше.

Факт отримання товару

Справа в тому, що за зовнішньоекономічними договорами поставки чи купівлі-продажу зобов’язання по розмитненню товару на території України покладається, як правило, на покупця (замовника) товару. Як наслідок, всі документи щодо розмитнення, в тому числі, вантажну митну декларацію (далі - ВМД) оформлює та отримує безпосередньо покупець (замовник) товару.

Відповідно до Положення про вантажну митну декларацію, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 09.06.1997 р. № 574, ВМД - це письмова заява встановленої форми, що подається митному органу і містить відомості про товари, які переміщуються через митний кордон України, митний режим, у який вони заявляються, а також іншу інформацію, необхідну для здійснення митного контролю, митного оформлення, митної статистики, нарахування податків, зборів та інших платежів. ВМД застосовується під час декларування товарів, що переміщуються через митний кордон України юридичними або фізичними особами, яким вони належать, або уповноваженими ними особами. Оформлена вантажна митна декларація є підтвердженням надання особі права на розміщення товарів у заявленому митному режимі і прав та обов’язків зазначених у ВМД осіб щодо здійснення ними відповідних фінансових, господарських та інших операцій. Отже, оформлена покупцем (замовником) товару вантажна митна декларація і є беззаперечним підтвердженням факту отримання ним товару від постачальника.

Практика МКАС

Відповідно до Закону України "Про міжнародний комерційний арбітраж" від 24.02.1994 р. спори з договірних відносин, що виникають при здійсненні зовнішньоторговельних та інших видів міжнародних економічних зв’язків, якщо комерційне підприємство хоча б однієї із сторін знаходиться за кордоном, за угодою сторін можуть передаватися до міжнародного комерційного арбітражу. Практика розгляду даної категорії спорів в Міжнародному комерційному арбітражному суді при Торгово-промисловій палаті України (далі - МКАС) свідчить про те, що саме відсутність у іноземного постачальника примірника ВМД і є в багатьох випадках підставою для відмови в позовах іноземних постачальників до українських покупців про стягнення заборгованості за поставлений товар.

Замкнене коло полягає в тому, що, з одного боку, суд вимагає від постачальника надання доказів отримання товару покупцем, а, з іншого боку, такий доказ - вантажна митна декларація знаходиться у покупця, який здійснював розмитнення товару. Зазвичай покупець ухиляється від надання цього документу (або не з’являється в судове засідання, або взагалі заявляє, що вантажної митної декларації в нього немає).

Однак іноземним постачальникам товарів в Україну слід знати, що існує законний та дієвий спосіб розірвати це замкнене коло.

Порада для іноземців

Так, пункт 7.4 Інструкції про порядок заповнення вантажної митної декларації, затвердженої Наказом Державної митної служби України від 09.07.1997 р. № 307 передбачає, що за письмовим зверненням осіб, зазначених у графах 2, 8, 9, 14 ВМД, а також у випадках, передбачених законодавством, митний орган (підрозділ митного органу) видає (засвідчує) ксерокопії вантажної митної декларації.

А саме, суб’єктами звернення до митного органу для отримання чи засвідчення копії ВМД є наступні особи:

 • відправник/експортер товару;
 • одержувач товару;
 • особа, відповідальна за фінансове врегулювання;
 • декларант товару.

Документи, які необхідно подати постачальнику (відправнику) товару до митного органу для отримання чи засвідчення копії вантажної митної декларації:

 • письмова заява постачальника в довільній формі (з описом обставин справи та всієї наявної інформації про поставлений товар);
 • зовнішньоекономічний контракт поставки чи купівлі-продажу;
 • замовлення;
 • інвойс;
 • експортна декларація;
 • транспортна накладна (авіа накладна, залізнична накладна, товарно-транспортна накладна тощо);
 • будь-які інші документи, що мають значення.

Оформлення засвідченої копії вантажної митної декларації митним органом здійснюється наступним чином:

 • у верхній частині лицьового боку кожного аркуша ксерокопії ВМД проставляється відмітка "Копія";
 • напис про засвідчення копії ВМД складається зі слів "Згідно з";
 • напис про засвідчення копії вантажної митної декларації скріплюється особистим підписом посадової особи митного органу, що засвідчує копію, із зазначенням її ініціалів і прізвища;
 • підпис посадової особи митного органу засвідчується відбитком особистої номерної печатки посадової особи митного органу;
 • в нижній частині графи E/J ВМД посадовою особою митного органу, що засвідчує копію, зазначаються дата видачі (засвідчення) копії (копій), кількість виданих (засвідчених) копій, реквізити заявника.

На підставі вказаних вище документів засвідчену копію ВМД можна отримати від митного органу протягом місяця поштою або через уповноваженого представника (наприклад, за довіреністю, легалізованою та перекладеною українською мовою у встановленому порядку).

Таким чином, іноземний постачальник товару має усі законні підстави для отримання примірника вантажної митної декларації, що підтверджує факт отримання товару покупцем (замовником) в Україні. Також зауважимо, що наведена нами норма законодавства дійсно працює на практиці.

Отримання у такий спосіб примірника вантажної митної декларації дозволить іноземному постачальнику відстояти свої порушені права в судовому порядку та примусити українського покупця сплатити за отриманий товар. Звичайно ж, отримання перемоги в судовому процесі в МКАС не є завершенням всієї процедури стягнення заборгованості за поставлений товар. Арбітражне рішення підлягає визнанню та виконанню на території України за окремою процедурою за місцезнаходженням боржника. Але саме рішення МКАС є першою та найважливішою складовою в процедурі стягнення боргу.

<< Назад

сайт створено компанією сайт разработан компанией Эффект